Danske

De danske udmærkelser blev indført på generalforsamlingen i 2006.

 

Bronze 15000 km

Medlemmer der har kørt 15.000 km i godkendte brevet’er i Danmark og/eller udlandet modtager en medalje i bronze samt et stofmærke.

 

Følgende medlemmer har modtaget udmærkelsen:

2007              Mogens Køllner

2007              Hans Jørgen Binder

2007              Lars Bommersholdt

2007              Peter Skov

2008              Per Rasmussen

2008              Gert Pagter Kristensen

2009              Karsten Brejnbjerg Christensen

2009              Henrik Nielsen

2009              Jan Buschardt.

2010              Hanne Mary Jensen

2010              Palle Jensen

2010              Mogens Rasmussen

2011              Birgit Schmidt

2011              Bo Michelsen

2012              Leif Bagger

2013              Hans Jørgen Christensen

2013              Frank Nordahn

2013              Claus Hviid Christensen

2014              Karsten Johansen

2014              Bjarne Larsen

2014              Jens Gravesen

2015              Johan Petersen

2016               Bjarne Bergholt Andersen

2016               Durrin Hynes

2016              
 Poul Lund Madsen

2017              
 Morten Holten Ingerslev

2017              
 Kenneth O. Nielsen

2018                Christian Rasmussen

2018                Kurt Nielsen

2018                Stig Bruus

 

 

 

 

 

Sølv 30000 km

Medlemmer der har kørt 30.000 km i godkendte brevet’er i Danmark og/eller udlandet modtager en medalje i sølv samt et stofmærke.

 

Følgende medlemmer har modtaget udmærkelsen:

2007              Birgit Henriksen

2007              Jørgen Green

2008              Mogens Køllner

2008              John Larsen

2009              Hans Jørgen Binder

2010              Palle Jensen

2010              Mogens Rasmussen

2011              Lars Bommersholdt

2011              Per Solander-Rasmussen

2012              Peter Skov

2013              Claus Hviid Christensen

2013              Jan Buschardt

2014              Gert Pagter Kristensen

2015              Karsten Brejnbjerg Christensen

2015              Jens Gravesen

2016                Hans Jørgen Christensen

2018                Leif H. Bagger

 

 

 

Guld 45000 km

Medlemmer der har kørt 45.000 km i godkendte brevet’er i Danmark og/eller udlandet modtager en guldmedalje samt et stofmærke.

 

Følgende medlemmer har modtaget udmærkelsen:

2007              Johannes Kristensen

2007              Flemming Skou

2011              Mogens Rasmussen

2011              Birgit Henriksen

2013              Mogens Køllner

2016              Lars Bommersholdt

2016              Jan Buschardt

2017              Jens Gravesen

2017              Claus Hviid Christensen

2018              Gert Kristensen

 

 

 

 

 

Sølv med egeløv 60000 km

Medlemmer der har kørt 60.000 km i godkendte brevet’er i Danmark og/eller udlandet modtager udmærkelsen sølv med egeløv.

 

Følgende medlemmer har modtaget udmærkelsen:

2010              Flemming Skou

2017              Mogens Køllner

2018              Jens Graversen

 

Guld med egeløv 75000 km

Medlemmer der har kørt 75.000 km i godkendte brevet’er i Danmark og/eller udlandet modtager udmærkelsen guld med egeløv.

 

Følgende medlemmer har modtaget udmærkelsen:

2015              Flemming Schou

 

 

Ultra randonneur

ARD-medlemmer der 10 gange har gennemført en Superrandonneur-serie (dvs. 200, 300, 400 og 600 km inden for et kalenderår)  modtager udmærkelsen Ultra Randonneur, der markeres med en fin bronzekop.


Følgende medlemmer har modtaget udmærkelsen:

2007              Jørgen Green

2007              Johannes Kristensen

2007              Flemming Skou

2008              Birgit Henriksen

2009              Mogens Kjølner

2010              Palle Jensen

2010              Mogens Rasmussen

2011              Lars Bommersholdt

2013              Claus Hviid Christensen

2015              Gert Pagter Kristensen

2015              Leif Bagge

2015              Jan Buschardt

2017              Jens Gravesen

2017              Karsten Brejnbjerg Christesen

2018              Durrin Hynes

2018              Lars Bommersholt

 

 

 

 

 

 

Udenlandske

Der har været danske modtagere af udenlandske udmærkelser siden 1990.

 

Randonneur 5000

Kravene til at opnå udmærkelsen finder du her  

1990              BRANDT Jens

1992              NIELSEN Jørgen

1992              KRISTIANSEN Johannes

1992              KROGH Helge

1993              SKOV Peter

1993              CHRISTIANSEN Klaus Klitgaard

1993              NEPPER-CHRISTENSEN Ole

1994              CHRISTENSEN Bjarne

1994              NIELSEN Per

1994              JOHANNESEN Svend

1994              JØRGENSEN Erling

1994              GREEN Jørgen

1994              HVIDEGAARD Børge

1994              NIELSEN Svend-Erik

1994              HELBRO Jens Axel

1994              PEDERSEN Jørgen Ram

1994              PLAMBECK Henning

1994              CHABERT Leif

1994              DAMGAARD Per

1994              BRANDT Jens

1994              KNUDSEN Kaj

1994              SØRENSEN Leif Holm

1994              HANSEN Ernest

1994              HANSEN Torben Skot

1994              CHRISTIANSEN Jean

1996              CHRISTENSEN Finn Just

1996              AERTS Peter

1996              HANSEN Jens Lausten

1996              SCHMIDT Niels

1996              FREDERIKSEN Niels Ole

1996              ANDERSEN John

1996              KROGH Helge

1996              OLESEN Finn

1996              DREJER Peer Nyrup

1996              BASSE Kim

1996              HANSEN Frits

1996              HELBRO Jens Axel

1996              JENSEN Palle Wieland

1996              KRISTIANSEN Johannes

1996              LARSEN John (1)

1996              LUNDTOFT Vagner

1996              NIELSEN Erik Bøje

1996              PEDERSEN Niels Holger

1996              SØRENSEN Torben

1996              SKOU Flemming

1996              HVIDEGAARD Børge

1996              LUNDGAARD Stig

1996              NIELSEN Per

1996              JOHANNESEN Svend

1997              BOVE Ib Leif

1997              HANSEN Sigvard Finn

1997              JENSEN Mogens

1997              PEDERSEN Arne

1997              RASMUSSEN Mogens (1)

1997              SKOV Peter

1998              KRAMER Bernt

1998              BOMMERSHOLDT Lars

1998              VEDEL Arne

2000              AERTS Peter

2000              NIELSEN Jan Benthin

2000              LARSEN Jørgen

2000              KRISTIANSEN Johannes

2000              MADSEN Søren

2000              RASMUSSEN Mogens (1)

2000              SKOU Flemming

2001              PETERSEN Vagner Wissing

2001              ANDERSEN Poul

2001              BASSE Kim

2001              HOOGLANDER Vera

2001              JOHANSEN Jørgen Nørskov

2001              RASMUSSEN Per

2002              MATTHIASEN Palle

2002              ANDERSEN John

2002              BOMMERSHOLDT Lars

2004              BINDER Hans Jørgen

2004              BOVE Ib Leif

2004              GREEN Jørgen

2004              KØLLNER Mogens

2004              KRISTIANSEN Johannes

2004              SKOU Flemming

2004              HENRIKSEN Birgit

2004              MICHELSEN Bo

2004              NIELSEN Henrik

2004              QVIST Henrik

2004              AHRENHOLT Jesper

2005              AHRENHOLT Jesper

2005              SKOV Peter

2005              WIND Helge

2007              JENSEN Hanne Marry

2007              JENSEN Jan Erik

2007              JENSEN Jan

2007              RASMUSSEN Per

2007              ANDERSEN Henrik Malling

2007              BUSCHARDT Jan

2007              CHRISTENSEN Karsten Brejnbjerg

2007              HENRIKSEN Birgit

2007              SCHMIDT Birgit

2007              SKOU Flemming

2007              MICHELSEN Bo

2008              SKOV Peter

2008              BOMMERSHOLDT Lars Bek

2008              JENSEN Hanne Marry

2008              CHRISTENSEN Claus

2008              BUXBOM Rene

2009              CHRISTENSEN Hans Jorgen

2009              DIEDRICHSEN Hans

2009              HANSEN Hans Jakob

2009              KØLLNER Mogens

2009              LAUGESEN Bjarne

2009              RASMUSSEN Mogens

2010              MADSEN Poul Lund

2010              BAGGER Leif H.

2010              SOLANDER-RASMUSSEN Per

2010              PETERSEN Teddy

2010              JENSEN Jan Erik

2011              KØLLNER Mogens

2011              LARSEN Jens Bjarne Bresgarel

2011              NORDAHN Frank

2011              JENSEN Hanne-Marry

2011              SKOU Flemming

2011              KROGH Helge

2011              BUSCHARDT Jan

2011              CHRISTENSEN Hans Jorgen

2011              CHRISTENSEN Karsten Brejnbjerg

2012              AERTS Peter

2012              ANDERSEN Bjarne Bergholt

2012              QUORP Jan

2013              CHRISTENSEN Claus

2013              GRAVESEN Jens

2014              KRISTENSEN Gert Pagter

2016              PETERSEN Teddy

2016              AERTS Peter

2016              AHLBURG Trine

2016              BRUUS Stig

2016              BUSCHARDT Jan

2016              CHRISTENSEN Claus

2016              GRAVESEN Jens

2016              HYNES Durrin

2016              INGERSLEV Morten Holten

2016              HANSEN Jørn Enegaard

 

 

Randonneur 10000

Kravene for at opnå denne udmærkelse finder du her 

2014              CHRISTENSEN Claus Hviid

2014              GRAVESEN Jens

2016              HYNES Durrin

2016              BRUUS Stig


 

Seneste nyt



Audax Randonneurs Danemark

ARD har 5 arrangører, der har hvert sit faste start/mål sted fordelt forholdsvis jævnt ud over landet. Det er derfor relativt nemt at komme til at køre breveter. Hertil kommer en arrangør på Mallorca.

Webredaktør

Mail: webredaktor@audax-club.dk Webmaster

Bestyrelsen

Mail: bestyrelse@audax-club.dk Bestyrelsen